İLLE DE ÇARŞAF LİSTE!..
Bülent PINARBAŞI
cesotti35@gmail.com

İLLE DE ÇARŞAF LİSTE!..

07 Haziran 2023 Çarşamba 15:59 makaleler

CHP’de kurultay kararı alındı. Yerel seçimler öncesi ülke çapında tüm mahalle delegeleri, ilçe ve il yönetimleri yeniden belirlenmiş olacak. Büyük kurultay muhtemelen Mart ayındaki yerel seçimlerin sonrasına bırakılacak.

Böylece parti üst kademesinde idari boşluk, seçim öncesi yapılabilecek olası yönetimsel hataların önüne geçilmiş olacak.

Parti genelinde tabandan gelen seslerin önlenemez şekilde yükselmesi, Kılıçdaroğlu’nu bu kararı almaya bir noktada mecbur bıraktı. Uzun zamandır oynanan ‘sen, ben, bizim oğlan’ tiyatrosuyla aynı kadroların delege, yönetim ve başkanlık koltuğunu işgal ettiği sistem CHP’ye kan kaybettirmiş, kırgın, küskün ve kızgın partili sayısını had safhaya çıkartmıştı.

Peki bu kongre kararı yaraya merhem olacak mı?

Alışılan sistemle delege seçilecekse, hayır. Yine blok listeler, çantalarla ikna edilmeye çalışılan üye gruplarıyla oylamaya gidilecekse boşuna kongreyle kurultayla efor harcanmasın, zaten pek değişmeyecek mevcut yönetimlerle yerel seçimlere gidilsin.

Ne olmalı diye sorarsanız…

Yıllardır savunduğumuz yöntemde inatla ısrar edeceğiz:

İl ve ilçe yönetimleri için ille de çarşaf liste!.. Belediye başkan adaylığı için ille de ön seçim!..

Kendine güvenen, parti tabanında karşılığı olduğuna inanan hiçbir aday bu sistemden kaçmaz, kıvırmaz.

Ancak varlığınız ve devamlılığınız için belli isimleri arkanıza almaya ihtiyaç duyuyorsanız, yani ancak ve ancak ‘el delegesiyle yönetimde olabileceğinizi’ düşünüyorsanız çarşaf listeye, ön seçime karşı durmanız anlaşılabilir.

Bu açıdan bakınca, Eren Erdem’in açıkladığı ve MYK’nın mutabakatıyla alınan ‘ön seçim’ kararı sevindiricidir.

Tek adam rejimine karşı çıkarken, partinin bütün kademelerini üç-dört dönem delegesinden milletvekiline aynı isimlere teslim etmek CHP’nin en büyük açmazlarından biridir. Bu sistemi aşmak için bütün örgütlerde üye sistemi en baştan incelenip yenilenmeli, yetenekli ve vizyoner, çağdaş siyaset argümanlarıyla partiyi şahlandırabilecek gençlerin ve yeni isimlerin önü mutlaka açılmalıdır.

Havanda su dövmeye devam etmek istemiyorsak, mahalle delege seçimlerinden itibaren tüm aşamalarda çarşaf liste ısrarla istenmeli, gerçek CHP’liler partiyi yeniden demokrasi rayına oturtmalıdır.

Aksi halde ‘bu seçim çok önemli, sesini çıkarma, hele bir şu dönemi atlatalım’ masallarıyla daha çook seçim kaybetmeye ve giderek ‘ana muhalefet partisi’ olmaktan bile uzaklaşmaya devam edeceğiz!..

Bülent PINARBAŞI diğer köşe yazıları
CUMHURİYET AK PARTİSİ İLGİLİ MAKAMA BUYRUN CENAZE NAMAZINA! İŞİNİ BİLMEYEN KASAP... KOL DA KIRILDI, YEN DE YIRTILDI... BÖLMEYİN, TOPLAYIN!.. HANİ ADAY OLMAYACAKTINIZ?.. ALİAĞA’NIN STALİN’İ Bİ BİTMEDİNİZ!.. SEÇİM DEĞİL, DEĞİŞİM... İLLE DE ÇARŞAF LİSTE!.. BAK SEVGİLİ SEÇMEN KARDEŞİM!.. KIRGIN DEĞİL, KIZGINIZ!.. RAKİP KİM? SADECE CUMHURBAŞKANI SEÇMEYECEKSİNİZ... İmamoğlu&Acar SİZ BU İSTİFAYI NİYE ALDINIZ?.. AK PARTİ BARAJI GEÇER Mİ? Ak Parti mi, Kaya mı?.. DEMEK Kİ NEYMİŞ? HAMASETLE SİYASET OLMUYORMUŞ!.. Kalemini satmayan... BİR ADAM VARDI... Hepimiz bu bozuk çarkın birer dişlisiyiz... Kahramanımsın Gökçe Erhan... EŞEK VE SEMER... Komiksiniz!.. 8 Mart komedisi... KUTLAYALIM MI, ANALIM MI? HEPSİ Mİ KUMPAS KARDEŞİM?.. Kazanmak mı, kaybetmemek mi?.. Refresh... "Elif” gibi dik, Ayda gibi güzel ve umutla... "KURTULUŞ YOK TEK BAŞINA"... KYME KAÇ ARAÇ EDER?.. "STRATEJİK" ZIRVA "Kendi bahçesinde dal olamayanın biri girmiş bahçeme ağaçlık taslıyor'"* Sanayi, tarih, rüşvet ve kaçakçılık şehri: ALİAĞA... KORONA'YLA KEŞFETTİKLERİMİZ, KAYBETTİKLERİMİZ, ÖĞRENDİKLERİMİZ... KORKUDAN BESLENENLER, KORKUYU BESLEYENLER... KOYUN CAN DERDİNDE, PAZARCI TEZGAH... YALANCI ÇOBAN Aliağa'da balık baştan kokuyor 8 Mart BİZ BU SEÇİMLERİ NİYE YAPTIK?.. Siz olsanız ne yapardınız?.. KONGRENİN MERTİ, NAMERTİ... YAVUZ ADAR'IN ÇAĞRISINA KULAK VERİN PAZARA KADAR CHP'LİLER ve MEZARA KADAR CHP'LİLER... CHP ALİAĞA'DA ÇARŞAF LİSTE NEDEN OLMASIN?.. BİR ADAM VARDI... CHP ALİAĞA'DA "KIRK KATIR MI, KIRK SATIR MI" SEÇİMİ OLMASIN VURUN ABALIYA OUT, VURUN GAZETECİYE IN… DANANIN KUYRUĞU KOPACAK DERKEN DANAYI PARÇALAMAYALIM... ALİAĞA'DA İYİ PARTİ'NİN ÖNLENEMEZ YÜKSELİŞİ