KALEMİM ÜZGÜN, YÜREĞİM YORGUN!
Selin IŞIL
selinisil34@gmail.com

KALEMİM ÜZGÜN, YÜREĞİM YORGUN!

14 Şubat 2023 Salı 17:57 makaleler


Nasıl söylenir, ne söylenir bilmiyorum!

Neresinden tutup konuşmalı, ne demeli onu da bilmiyorum! 

Aslında söylenecek o kadar çok söz var ki...Bunların kimi haykırış dolu kimi isyan kimi gözyaşı kimi yakarış, ama sanırım en çok da üzüntü ve hüznün hakim olduğu sözlerim var, sözlerimiz var...

Geleceği gün gibi belli olan depremde, kalemim buna dair birşeyler yazamayacak kadar üzgün! Risklerin varlığına, bilim insanlarının yıllarca bu tehlikeyi anlatabilmek adına yırtınmalarına, yapılan onca bilimsel istatistikleri ve bunlara dair somut verileri ortaya çarşaf çarşaf dökmeye yeltenemeyecek kadar üzgün kalemim.

İşin bu kısmını belki sonra yazarım diyerek diğer kısmına el süreyim diyorum. Bu kez de yüreğimin üzüntüsü bir köşe yazısı çıkaracak kadar yazmaya el vermiyor! 

Kıyamet gününden bu yazımı yazdığım şu ana kadar yitirdiğimiz vatandaşlarımızın dışında deprem bölgelerinde yaşayan o kadar çok elim ve vahim duruma gözlerim tanıklık etti, kulaklarım işitti ki, her birine de durup durup pes dedim, yazıklar olsun dedim. 

Bunu da detaylandırmadan geçiyor ve halen yaşadığımız büyük acının üzerine Türk ulusuna, milletimize, Türkiye Cumhuriyeti' nin duyarlı, merhametli, yardımsever ve fedakar insanlarına gönül dolusu minnet duyuyorum. 

Devlet, deprem faciasında ivedilikle ve yeterince gereğini yaptı mı yapmadı mı bilemem ama millet gereğini yaptı! 

Kendi derdini unutup yaptı, yarın alamayacağı ekmeğin hesabını etmeden yaptı, çocuğunun okul parasını ödeyemeden yaptı, kimi ağacını kesti odun yaparak gönderdi, kimi ise tek geçim kaynağı olan bir büyük başını sattı da gönderdi... Gencimiz de yaşlımız da bütün imkanlarını seferber etti.

Karınca kararınca bu millet gücü oranında elinden geleni en hızlı şekilde yaptı.  Bu da yetmedi de millete, kimi kuş olup uçsam oralara dedi, kimi de dualarıyla eşlik etti yardım bekleyenlere, bir nefes daha fazla alma derdiyle çırpınan yüreklere...

Bu millet gereğini yaptı.

Depremde kaybettiğimiz vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, geride kalanlara sabır diliyorum.

Geçmiş olsun Türkiye'm.

Selin IŞIL diğer köşe yazıları
KALEMİM ÜZGÜN, YÜREĞİM YORGUN! Gelincik Çiçeği HADİ GÖZÜMÜZ AYDIN! HASTALIK HASTASI OLMAK DA BİR HASTALIKTIR! -1- MANİDAR! NEREDEN GELİRSEN GEL, YETER Kİ ÇIK GEL BEDAVA CAN! ÇOĞUNLUK 40 YILLIK OYUNUN SONU! MESELA... HAYATA DÖNME VAKTİ! SİESTA ... UZAKTAN SEYREDENLERE SELAM OLSUN! İLAÇSIZ HAYAT! SATILIK VATANDAŞLIK! TAŞ DEĞMESİN AYAĞINA! SEVİYORUM... HANGİ 8 MART? SAVAŞ DEĞİL, İNSAN İRADESİNİN ACI YAPTIRIMI! 110.000 RAKAMI! NAFAKA DEĞİL, SÖMÜRÜ SİSTEMİ! YAVAŞ YAVAŞ DEĞİL, HIZLI HIZLI ÖLÜYORUZ! HAYATIN AKIŞI... UMUTLU BİR YIL... CEHALET SINIR TANIMIYOR! 15 YAŞ! ESFELE SAFİLİN NAZARA GELİYORUZ! HUZUR SAATİM... ÜSTÜNÜZE SAĞLIK! 98 YIL ADINA UMUTLUYUM... OK YAYDAN ÇIKTI! OBEZ MİYİZ? YÜZLEŞME MEDYANIN GÜCÜ JAPON FELSEFESİ HAYRETLER İÇİNDEYİM! BİR BU EKSİKTİ! BİLANÇO! GAMSIZIM! HANGİSİ DOĞRU? NİHAYET! HERKES TATİLDE... AŞI OLMASA MIYDIK? HÜKÜMDARLIĞIM... YARIM ASIR... YAŞAMIYORUZ, YAZIYORUZ! MÜSTERİH OLUN! NEDEN EVLENMEMELİ? BAHÇELERİNİZ BAHAR GÖRMESİN! BAŞLIKSIZ! NEDEN İSYAN NOKTASINA GELDİK! - 2- KAPİTALİST VİRÜS! NEDEN İSYAN NOKTASINA GELDİK? HAYAL Mİ? GERÇEK Mİ? UMUDUMUZSUN EVLAT! ŞEHİTLERİMİZE... MİS GİBİ BİR KÖŞE YAZISI! KADIN OLMAK... BANA KIZMAYIN! ENGEL MİYİZ? ENGELLİ MİYİZ? UMUT ARANIYOR! İÇİM ŞİŞTİ! YARIM YAMALAK! RÖLANTİ! ANALİZ... DEĞİŞTİK Mİ? BOMBOŞ... 1900'ler mi? 2000'ler mi? "EKONOMİ" BU YAZIM DUYARLI İNSANLARA! EVLERE ŞENLİK YARIŞMA! KUSURLARINIZA BAKIN! ŞANI BÜYÜK BAYRAMIMIZ  ENERJİMİZİ SÖMÜRENLER! BİZİM KÖY! SEVMEDİK BU YILI! ACIYA TUTUNMAK! İYİ MİYİZ? NELER ÖĞRENDİK? YENİ DÜZENE YENİ BAYRAM! Merhaba...