Gelincik Çiçeği
Selin IŞIL
selinisil34@gmail.com

Gelincik Çiçeği

05 Ocak 2023 Perşembe 16:31 makaleler

Zerafetin sembolü!

Narin, kırılgan, hassas...

Güzel mi güzel...

Gelincik çiçeği 


Tarihler boyu pek çok hikayenin baş kahramanı olmuş, işlevlerinden ve hünerlerinden dolayı hem tıpta hem gündelik hayatta şifa vermek amacıyla da kullanılmış, bütün bunlar yetmemiş bir de üstüne savaşlarda ve kör bıçak misali yaşanan fırtınalı aşklarda merhem olarak kullanılmış, adına şiirler, türküler yazılıp söylenmiş olan narin çiçek. Duygusal görüntüsünün verdiği cazibeyle sanat ve edebiyatta da bolca adından söz ettirmiş ve hatta mutfak sofralarını da lezzetiyle süslemiş bir çiçek. 


Nadir çiçek. 

Nadide çiçek.


Farklı kültürlerde farklı isimlerle anılarak çeşitli faydaları için kullanılan gelincik çiçeğinin bunların dışında muhteşem güzellikteki görselliği için söylenecek bütün sözlerin de yetersiz kalacağı çiçektir kendileri aynı zamanda.


Ama ne hikmetse gelincik çiçeğini psikoloji aleminde değerlendiren bir Allah'ın kulu olmamış! 


İstedim ki bu açığı da ben gidereyim! Yok efendim, çiçeğin psikolojik yapısından bahsetmiyorum. Şayet öyle olsaydı bu kez benim psikolojik durum gidişatımın masaya yatırılıp incelenmesi gereği doğardı! 


Sözü makaslayarak hemen sadede geliyorum; psikoloji ile gelincik çiçeği arasında kurduğum bağın kaynağı, özü, bakış açısı şudur ki; 


Japon felsefesine göre gelincik çiçeği insan ömrü gibidir. Dünü vardır; yaşamıştır. Bugünü vardır; yaşıyordur. Ama yarını belli değildir"


İnsan ömrüne benzetilen dünyanın tek çiçeğini ben de danışanlarımla yaptığım psikoloji sohbetlerime bol bol uyarlayarak örnekliyorum.


Diyorum ki;


Sunulmuş her hayat kişiye özeldir, o kişiye hediyedir ve bir lütuftur.


Kimileri kendisine tek seferlik hediye edilmiş ömrü geçmişinde takılarak heba ederken ve geçmişinin izlerini bugüne taşımak ısrarı ile anı kaçırırken, kimileri ise kaç atımlık kalp ritmi olduğunu, kaç nefeslik hayat yolu olduğunu düşünmeksizin yarınlarının endişesi içinde bugününü ıskalar.


Dünü ve yarınları arasında sıkışıp kalan hiçkimsenin aklına gelmez, sadece bugünün ve hatta bulunduğu AN' ın hüküm sürdüğünü. 


Dünün VAH VAH' ları ve geleceğin NASIL OLACAK' ları yer bitirir insanoğlunu da, yine de dersini almaz asıl olanın BUGÜN olduğu konusunda! 


Hasılı güzel insanlar, bu konu uzayıp gitse de yaşamlarımızın bir gelincik çiçeği hassasiyetinde ve ömür kısalığında olduğu bilinciyle ne dünde çok takılın ne de yarınlarınızın hırsına ya da telaşına çokça kapılın. 

Bugünü ve bugünkü sizi yaşayın. Nefes alarak uyandığınız her günün yeni bir gün olduğu fikriyle kısa olan insan ömrünü uzatın ve tatlı hale getirin.


Sevgimle...

Selin IŞIL diğer köşe yazıları
KALEMİM ÜZGÜN, YÜREĞİM YORGUN! Gelincik Çiçeği HADİ GÖZÜMÜZ AYDIN! HASTALIK HASTASI OLMAK DA BİR HASTALIKTIR! -1- MANİDAR! NEREDEN GELİRSEN GEL, YETER Kİ ÇIK GEL BEDAVA CAN! ÇOĞUNLUK 40 YILLIK OYUNUN SONU! MESELA... HAYATA DÖNME VAKTİ! SİESTA ... UZAKTAN SEYREDENLERE SELAM OLSUN! İLAÇSIZ HAYAT! SATILIK VATANDAŞLIK! TAŞ DEĞMESİN AYAĞINA! SEVİYORUM... HANGİ 8 MART? SAVAŞ DEĞİL, İNSAN İRADESİNİN ACI YAPTIRIMI! 110.000 RAKAMI! NAFAKA DEĞİL, SÖMÜRÜ SİSTEMİ! YAVAŞ YAVAŞ DEĞİL, HIZLI HIZLI ÖLÜYORUZ! HAYATIN AKIŞI... UMUTLU BİR YIL... CEHALET SINIR TANIMIYOR! 15 YAŞ! ESFELE SAFİLİN NAZARA GELİYORUZ! HUZUR SAATİM... ÜSTÜNÜZE SAĞLIK! 98 YIL ADINA UMUTLUYUM... OK YAYDAN ÇIKTI! OBEZ MİYİZ? YÜZLEŞME MEDYANIN GÜCÜ JAPON FELSEFESİ HAYRETLER İÇİNDEYİM! BİR BU EKSİKTİ! BİLANÇO! GAMSIZIM! HANGİSİ DOĞRU? NİHAYET! HERKES TATİLDE... AŞI OLMASA MIYDIK? HÜKÜMDARLIĞIM... YARIM ASIR... YAŞAMIYORUZ, YAZIYORUZ! MÜSTERİH OLUN! NEDEN EVLENMEMELİ? BAHÇELERİNİZ BAHAR GÖRMESİN! BAŞLIKSIZ! NEDEN İSYAN NOKTASINA GELDİK! - 2- KAPİTALİST VİRÜS! NEDEN İSYAN NOKTASINA GELDİK? HAYAL Mİ? GERÇEK Mİ? UMUDUMUZSUN EVLAT! ŞEHİTLERİMİZE... MİS GİBİ BİR KÖŞE YAZISI! KADIN OLMAK... BANA KIZMAYIN! ENGEL MİYİZ? ENGELLİ MİYİZ? UMUT ARANIYOR! İÇİM ŞİŞTİ! YARIM YAMALAK! RÖLANTİ! ANALİZ... DEĞİŞTİK Mİ? BOMBOŞ... 1900'ler mi? 2000'ler mi? "EKONOMİ" BU YAZIM DUYARLI İNSANLARA! EVLERE ŞENLİK YARIŞMA! KUSURLARINIZA BAKIN! ŞANI BÜYÜK BAYRAMIMIZ  ENERJİMİZİ SÖMÜRENLER! BİZİM KÖY! SEVMEDİK BU YILI! ACIYA TUTUNMAK! İYİ MİYİZ? NELER ÖĞRENDİK? YENİ DÜZENE YENİ BAYRAM! Merhaba...