AYDEMİR'DEN AÇIKLAMA

MHP Aliağa İlçe Başkanı Nuray Aydemir bir açıklama metni göndererek, haberimizde yer alan dikmenin kolon olmadığını ve sonradan eklendiğinin tespit edildiğini belirtti.

aliaga yerel
AYDEMİR'DEN AÇIKLAMA
Sitemizde yayınlanan 'kolon nereye gitti' başlıklı haberin ardından MHP Aliağa İlçe Başkanı Nuray Aydemir bir açıklama metni göndererek, haberimizde yer alan dikmenin kolon olmadığını ve sonradan eklendiğinin tespit edildiğini belirtti. 
Açıklamasında bina tadilatıyla ilgili detaylara yer veren Aydemir şunları söyledi:

''Binamızdaki güçlendirme ve tadilat çalışmaları kapsamında; Tadilatı gerçekleştiren şirketin yetkili mühendis ve mimarlarından oluşan uzman teknik ekip tadilat öncesi tespit ve incelemeler yapmıştır.  İlgili yazıda bahsi geçen dikmenin binaya sonradan eklendiği, alt katlardan gelmediği ve binanın inşasında bulunmadığı görülmüştür. İnceleme sırasında alt katta kullanılan ofis de ekiplerce ziyaret edilmiş ve kolon olarak tabir edilen dikmenin denk geldiği lokasyonda bir kolona rastlanmamıştır. Statik sisteme hiçbir faydası olmayan hatta ekstra yük gelmesine sebep olan bu dikmenin kolon olmadığı tespit edilmiştir. Sonradan eklendiği tespit edilen bu dikmenin mevcut kiriş ve döşemeye ekstra yük getirdiği ve risk oluşturduğu fark edilmiştir. 
Bu, yazımızın ekinde bulunan fotoğraflarla bu durum mimar ve mühendislerden oluşan uzman ekip tarafından belgelenmiştir. Fotoğraf üzerinde dikmenin denk geldiği lokasyon işaretlenmiştir. Dikmenin alt kat kirişine oturduğu ve alttan gelmediği açıkça mevcutta dahi gidilip gözlemlenecek bir gerçektir.
Bu tespitin ardından tadilatı gerçekleştirecek uzman ekip ve mühendislerimiz ile yapılan toplantıda binanın güçlendirilmesi için dikmenin kaldırılması, ekstra önlem olarak bunun yerine çelik kiriş ile alttan gelen kolonlara ilave kiriş oluşturulması, bunların mevcut kolonlara bağlanması karara bağlanmıştır.
Alınan bu ekstra önlemin yanı sıra fotoğraflarda da görüleceği gibi binaya gelen döşeme yüklerinin azaltılabilmesi için kalınlığı yer yer 20 cm’yi bulan zemin şap harçları kaldırılmış ve 5 cm kalınlığında olması gereken kalınlıkta şap atılmıştır. Bu sayede yer yer 15 cm şap harcı ağırlığı olarak hesaplanabilecek yaklaşık 81 ton gereksiz yük yüzeyden kaldırılmış, binanın yükü rahatlatılmıştır. Şap kırımları ve atılmasına dair fotoğraflar ekte bulunmaktadır. 
Binada sağlıklı bir tadilat ve güçlendirme yapabilmek adına ayrıca çatı döşemesinin büyük bir kısmı kırılarak yerine NPI profiller ile güçlendirilmiş ve hafifletilmiş döşeme imalatı yapılmıştır. Bu sayede 37 ton gibi büyük bir yük binadan uzaklaştırılmıştır. NPI profiller sayesinde kirişler ve kolonlar birbirine ekstra olarak bağlanmıştır. Çatıda yapılan çalışmalar da tadilat sırasında fotoğraflarla belgelenmiştir. Fotoğraflarda görüleceği gibi döşeme yükü alınarak yerine NPI profiller ile mevcut kolon ve kirişleri birbirine ekstra olarak bağlayan hafif döşeme sistemi kurulmuştur.
 
Binada yapılan tadilatta yanıltıcı olarak kolon olarak algılanan fakat uzman mimar ve mühendislerden oluşan teknik ekip tarafından kolon olmadığı tespit edilen dikmenin getirdiği ekstra yükler, döşeme üzerindeki yer yer 15 cm kalınlığı bulan şap yükleri, kalınlığı 15 cm olan çatıya ait döşeme yükleri olmak üzere yaklaşık 118 ton yük binadan uzaklaştırılmıştır. Yapılan bu imalatların, teknik olarak binanın tadilat yapılmadan önceki durumundan çok daha dayanıklı hale getirilmek amacı ile yapıldığı ve amacına ulaştığı açıkça ortadadır.
Sonuç olarak; Parti binamızdaki yapılan tadilat işlemlerinde binamız güçlendirilmiş, depreme daha dayanıklı hale getirilmiş, hiçbir kolon kaldırılmamıştır.''


https://kuzeyinsesi.net Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. 14.04.2024 14:31:50. #1.11

#ŞU AN BURADASINIZ: AYDEMİR'DEN AÇIKLAMA Son dakika Aliağa haberleri, Aliağa son dakika haber, Aliağa son dakika, son dakika Aliağa, Aliağa haber sayfamızda Aliağa haberleri okuyabilir, Aliağa son dakika haberleri ve güncel Aliağa gelişmelerini görebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Yerel Haberler