HER YAZ SEZONU  AYNI!..
Halil İbrahim BİRCAN
ibrahimbircan13@gmail.com

HER YAZ SEZONU  AYNI!..

19 Temmuz 2021 Pazartesi 11:50 makaleler
Değerli dostlar,  tarihimize baktığımızda çok güzel ata sözlerimiz var ve her biri de derin anlamlar taşıyor. Örneğin bunlardan bir kaç tanesi  de sanki bugünlerde Çandarlı\'mızın sorunlarını anımsatıyor.. Örneğin \'\'Tek tek bir yere varılamaz\'\' \'\'Birlikten güç doğar\'\' \'\'Bir elin nesi var, iki elin sesi var\'\' bunlardan birkaç tanesi...
 Yıllardır kronikleşmiş ve bizimde her sezon dile getirdiğimiz başta  SU sorunu, Sahil Plaj caddesindeki esnafımızın sorunları, trafik keşmekeşi, Sağlık ocağı, bu sorunlardan sadece birkaçı..
 Bugünkü yazımda tekrar bu sorunlara değineceğim..
 Yazıma başlarken Atasözlerimizden bahsettim. Her zaman da söylediğim gibi biz Çandarlı ve Sitelerde yaşayanlar olarak birlikte hareket etmek zorundayız. Başka da bir alternatifimiz yok. Öncelikle bu birlikteliği sağlamak zorundayız. Bu birliktelik sağlandığında sorunların çözümü kolaylaşacaktır. Tabii herkes kendi sorunlarının çözülmesini talep ediyor. Bu mümkün olmayabilir ancak yukarıda bahsettiğim sorunlar hepimizi ilgilendiriyor. Dolayısıyla yönetenlerimizin de bu sorunlara duyarsız olmamaları gerekiyor.. İşte tam da bu noktada birlikte hareket etmemizin önemi ortaya çıkıyor...
 Bunu örneğini geçen yıl bu zamanlarda su kesintileri ile alakalı yaptığımız imza kampanyasında görüyoruz.. Bu kampanya sonucunda İZSU, Çandarlı İçme Suyu göletinin şehir şebekesine dahil edilmesi için, 2021 yatırım programına aldı ve inşaat kış aylarında başladı.. Ancak geçtiğimiz aylarda bu inşaatın durmuş olduğu bilgisi üzerine, önce inşaat firması yetkilileriyle, sonrasında İZSU nun ilgili birimleriyle yaptığımız görüşmeler sonucunda kış  aylarına doğru şebekeye su verileceği bilgisini aldık.. Bugünlerde inşaat tekrar başladı.. Ancak Bayram tatilinin başlaması nedeniyle yoğunluk yaşanan Çandarlı\'mızda yine su kesintileri yaşanmaya başlandı. İZSU\'nun açıklamalarına baktığımızda, ana hatlarda yaşanan arızalardan kaynaklandığı bilgisi var.. Önümüzdeki sezon su sıkıntısının olmayacağını ümit ediyoruz.. Ancak ne olursa olsun suyumuzu tasarruflu kullanmak zorundayız. .Bu vatandaşlık görevimiz. Çünkü iklim değişikliklerinden kaynaklı olarak ülkemizde su sıkıntısı had safhaya ulaşmıştır.. Elimizde olan suyu tasarruflu kullanmazsak, yine susuzlukla karşılaşırız ve sosyal medya sayfalarından yöneticilere veryansın ederiz.. Bu da bize hiçbirşey kazandırmaz.. Elbette seçtiklerimiz sorunlarımızı çözmekle yükümlüdürler ancak bizlerde, vatandaşlık görevlerimizi yerine getirmeliyiz..
 Diğer kronikleşmiş bir problem de sahil plaj caddesi esnafımızla vatandaşlarımızın zaman zaman karşı karşıya gelmesidir.. Her sezon başında bunu dile getiriyoruz, çözüm önerilerimizi de ortaya koyuyoruz ancak, sesimizi duyan maalesef olmuyor.. Esnaf arkadaşlarımız da ODA seçimlerinde tepkilerini ortaya koymalıdırlar.
  Trafik sorunu da her yıl daha fazla keşmekeşe dönüşüyor Çandarlı\'mızda.. Ölümlü ve ağır yaralanmalı kazalar yaşandığı için ,geçtiğimiz günlerde eylem yapılan İzmir caddesinde önlem alınması ve Çarşı bölgesindeki trafik kargaşasının giderilmesi için Bayram sonrası  ÇANDARLI DAYANIŞMA DERNEĞİ yönetimi olarak ilgili kurumlar nezdinde girişimde bulunacağız. Yazıma bir müjde ile son vermek istiyorum..
  Yıllardır tartışılan sağlık ocağı sorunumuzda Dikili İlçe Sağlık Müdürümüzün gayretleriyle çözüme kavuşacak.. Mevcut sağlık ocağı ve lojmanları yıkılarak, içerisinde 6 tane aile hekiminin ve 112 sağlık ekibinin yeralacağı, haftanın belirli günlerinde çeşitli branşlardaki uzman hekimlerin görev yapacağı bir sağlık kompleksine dönüştürülecektir.. Kış aylarında bu inşaatın da başlaması hedefleniyor..
Şimdiden mübarek Kurban Bayramınızı Kutluyor, güzel ,sorunsuz bir Bayram Tatili Diliyorum..
SAYGILARIMLA....